chip-faq

Jako technologický nadšenec a příznivce nových věcí jsem se v roce 2016 v Paralelní polis potkal s lidmi, kteří se zabývali (krom jiného) čipováním. Už od studií technické kybernetiky (ČVUT Praha) s přesahem do biokybernetiky mě nadchly „přístroje“, které pomáhají lidem (od kardiostimulátoru po inzulínovou pumpu). Fascinovala mě možnost propojení biologického tvora s technickým prvkem. Zabýval jsem se chvíli i rozhraním pro protetiku (kybernetické náhrady rukou či nohou, ale i sluchu, zraku a podobně). Na obzoru byl už i neuralink Elona Muska, ale chtěl jsem začínat pozvolna. Jedno z prvních čipování jsem o pár dní nestihl, ale u toho dalšího jsem už nechtěl chybět. A tak až v roce 2017 došlo i „aplikování implantátu“:
https://www.octopusengine.org/we-are-cyborgs/

HCPP21

Hackers kongres Paralelní polis 2021 bylo to místo, kde jsme navázali na tradici nadšeného posouvání hranic možností. S Mariem Havlem – členem technické frakce „BORDEL“ jsme poslední týdny studovali LNURL (excelentní nadstavbu Ligthtning network) a těsně před začátkem kongresu se mu podařilo LNURL implementovat do „badge“ – HW peněženky (trojúhelníkový plošný spoj se dvěma čipy a tlačítky pro placení a přijímání.
RECIEVE QR kód (LNURL1) se dá použít i pro donation (pokud mi chcete zkustit poslat symbolicky nějaké SATy)

The HCPP 2021 badge is a simple radio device.
It features an embedded 13,56 MHz trace antenna connected to an array of storage and input switches, and intends to help conference visitors exchange general information.

Co bylo ale zásadní, podařilo se „hacknout“ sw v pokladnách, aby to mohly platby NFC-LNURL akceptovat a navíc Karel Kyjovský z General Bytes (Bitcoinové automaty) stihl nasadit i svoji beta verzi do automatu v Polis. Navíc na kongresu bylo i několik Bleskomatů, takže návštěvníci si na možnost konverze fiatu a následné používání kryptoměn rozhodně nemohli stěžovat.

https://twitter.com/AgamaPoint/status/1444561946561372161/photo/1

No a to byl jen krok k tomu abych si LNURL-withdraw kód nenahrál i na svůj čip. Vlastně mě vyhecoval Mario a celá operace netrvala ani minutu – mobilem načíst LNURL z badge a to přehrát na čip. Pak jsem ještě ladil externí setup pomocí lnbits (to ale až druhý den). Ještě v noci jsem to hodil na Twitter:


FAQ

Můj post (hned ten první s malým překlepem) se začal šířit Twitterem a než jsem se ráno probral, získal „mnoho“ retweetů a diskuse, která se pod ním rozpoutala byla chvílemi hodná novinek. Už jsem z toho roku 2017 trochu pozapomněl, že to bylo podobné, ale ne v takovém objemu, takže jsem se rozhodl sepsat tento FAQ (často kladené odtázky).

Proč?

Jak jsem popisoval výše, chtěl jsem to zkusit – jaké to je, mít „elektronickou věc v těle“. A s RFID/NFC jsem měl několik projektů, ze kterých zásadní byla možnost mít tam privátní klíč k bitcoinové peněžence s malou částkou, určenou pro drobné platby. Čip má několik slotů, kam se vejde vizitka, webová stránka, čip má vlastní ID, které k mnoha aplikacím stačí a pod.
Odemykal jsem jím přístup notebooku, chvíli jsem měl elektronický zámek a pár „sranda projektů“ (lampičky skříňky, spínané zásuvky…)

Jak se to aplikuje/implementuje?

Dodává se v ultra-sterilním balení s injekční stříkačkou (ampulka je v jehle).
Doporučuje se aby to aplikoval odborník (chirurg nebo piercing specialista).
Aplikace je takřka bezbolestná, ač to vypadá hrozivě. Dá se srovnat s očkováním.
Jasně – trochu to píchne štípne ale většinou se „postižení“ shodli, že to NIC nebylo.

Technické parametry

Miniaturní ampulka-trubička, sklo a netoxická pryskyřice – 12mm dlouhá a něco kolem 2mm v průměru.

Jak to vnímám? Vím o tom? Bolí to?

První týden taková drobná ranka – jako hojící se vytažená tříska. Pak už to nebolí. A po měsíci o tom už nevíte. Jako když se vám zapouzdří miniaturní bulka (mám jednu takovou po trnu z pralesa). Můžete jí tam mít desítky let a ničemu to nevadí. Dokonce poslední roky jsem na to i zapomínal, když jsem nepoužíval.

Můžu s tím do letadla?

Je to skleněná trubička, kde je z tenkého měděného drátu namotaná cívka.
Pasivní rezonátor, pak je tam už jen kondenzátor a mikro čip (jo, ten tam fakt je, viz technické parametry). Takže nic, co by mohlo letištní kontrole vadit.

Můžou mě tím sledovat? Nebo dokonce ovládat?

Ne. A ne.
Neznalost technologie v lidech vyvolává strach a dezinformace se mohou šířit jak utržené ze řetězu.
Vzhledem k tomu, co tam je a jak je to velké, každý, kdo má elementární technické znalosti se pousměje. To ale neznamená, že v dohledné době technologie postoupí tak, že by to možné mohlo být. Pak tedy – Pánbůh s námi.

Znamení ďábla / antikrista

Ze zjevení svatého Jana:
A nutí všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch, aby nemohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména. To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest.