Peníze (nejen dolary a bitcoin)

Josef – Honza – Karel (legendární rok 2016 v Paralelní polis)

Z původního článku to bude nakonec jen úzký výběr, skvělého seriálu Josefa Tětka z kanálu Paralelní polis, protože sami bychom to lépe nevysvětlili.
A další evangelizátor „z dávných dob“ Karel Fillner – o napsal o bitcoinu celou knihu a má i své stránky: btctip.cz. Byl však zlákán „temnou stranou“ a jeho (shit/ship)coinové aktivity ho zavlály na slepou kolej (IMho).
Ale nově vzniklé stránky (včetně youtube kanálu) https://bitcoinovejkanal.cz/ spolu s pododkazem https://www.kryptodoupe.cz/ jsou dalším uceleným zdrojem informací pro začátečníky.

Další odkazy:
https://wtfhappenedin1971.com/
https://www.mises.cz/Proč bitcoin? Stručný „ekonomický“ pohled.

Monetární politika bitcoinu je velice jednoduchá a zcela transparentní. Je předem dána a tedy vlastně nudná. To že „to“ nikdo neřídí se bitcoinu občas vyčítá – ale opravdové tržní chování se zatím ukazuje jako velice funkční a postupem času prověřená a stále více stabilní. Monetární politika centrálních bank je oproti tomu vlastně socialistická – snaží se plánovat, regulovat, ovládat. Což i v „kapitalistickém“ tržním prostředí vede z dlouhodobého pohledu spíš k nestabilizaci.

Bude to hodně o americkém dolaru – protože tvoří úplný základ pro pochopení a z velké části to obdobně funguje i v jiných zemích s centrální bankou – včetně Číny, Ruska nebo Evropské unie.
Měnová politika států (zřejmě bez výjimky) je totiž – jak se za posledních více než sto let ukázalo – netransparentní, nezodpovědná a dlouhodobě neudržitelná.

Na úvod ještě pár základních pojmů, které se budou používat už bez vysvětlení, Fiat, FED a bitcoin. Přebíráme z Wikipedie:

Co to jsou Fiat peníze?

Měna s nuceným oběhem či peníze s nuceným oběhem jsou peníze vytvořené mocí úřední, tedy takové peníze, jejichž hodnota je stanovena zákonem. Měna s nuceným oběhem se objevuje i pod názvy zákonná měna, fiat měna (obdobně fiat peníze), kde slovo fiat je ve významu rozkaz či nařízení (v angličtině) nebo budiž tak (v latině). Měna s nuceným oběhem je zákonné platidlo, neboť jí lze splácet úvěry a finanční obligace. Mezi měny s nuceným oběhem patří všechny současné státní/národní měny.

Tolik na úplný úvod k pojmu, který není ještě zcela rozšířen.

A co FED?


Federální rezervní systém (neformálně Fed, z anglického The Federal Reserve System) je centrální bankovní systém Spojených států amerických. Fed je neziskovou společností, která není nikým formálně vlastněna (údajně se jedná o nezávislou státní instituci ale spíš to působí, jako „tajný spolek“ vyvolených). Akcie nejsou jako akcie soukromých společností, akcie Fed vlastní 12 neziskových Regionálních federálních rezervních bank, které založila vláda USA. Stát má k Fed přímý přístup skrze volbu vedení společnosti jednou za 14 let, tím je „teoreticky“ zachována politická nezávislost.

Bitcoin

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu protokolu.

Bitcoin jsou peníze.

Bitcoin jsou globální nestátní neutrální peníze.
Globální - mohou fungovat po celé Zemi, časem klidně i na Měsíci nebo na Marsu.
Nestátní - původně jsem více uváděl decentralizované - nemají žádného "šéfa", ale státy a jejich vlády nám do peněz zasahují nejvíce, proto je toto hlavním přínosem decentralizace.
Neutrální - je jim jedno, kdo je má - bohatý chudý / černý bílý / podvodník svatoušek.... 

Jedna z jeho základních částí je open-source program, o kterém si každý může ověřit (nebo tím někoho pověřit), jak funguje. A v principu je jednoduchý.
Bitcoin je blbuvzdorný a vzácný. Je tak navržen. Počítá s tím, že se ho někdo bude snažit rozbít nebo zneužít.

Rozlišuje se bitcoin ("peněžní" jednotka) a Bitcoin (technologie).Jak vznikl americký dolar a proč se američtí otcové zakladatelé obávali papírových peněz?
Ústavní pojistky proti fiatu, chyba jménem bimetalismus, první tři pokusy o centrální banku.


Významné milníky historie dolaru jsou roky 1913, 1933 a 1971.
Proč jsou tyto roky tak významné a čím se dnešní dolar liší?
Jak mezi sebou přirozeně soutěží zlato a bitcoin?
Trh si vybírá, to lepší uchovává a toho horšího se zbavuje.

Pravděpodobně nejkontroverznější díl série. Nečekejte však politicko-filozofickou přednášku, čeká vás argumentační příprava, abyste lépe pochopili, proč je záhodno oddělovat instituce od státu.
Takové memíčko, co mezi bitkoinisty koluje už několik let.
Bitcoin je bublina – slýcháme tak často, že už je to jenom úsměvné.

Nakoncec je to více dílů, takže pokud Vás zaujalo, zde je celý playlist:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLGJQS0h-wqLQqIZ6U6gn5jsaUsjUqi1BtA ještě nějaké odbočky:


Nějaké další odkazy: