Peníze (nejen dolary a bitcoin)

Josef – Honza – Karel (legendární rok 2016 v Paralelní polis)

Z původního článku to bude nakonec jen úzký výběr, skvělého seriálu Josefa Tětka z kanálu Paralelní polis, protože sami bychom to lépe nevysvětlili.
A další evangelizátor Karel Fillner – o napsal o bitcoinu celou knihu a má i své stránky: btctip.cz.
Ale nově vzniklé stránky (včetně youtube kanálu) https://bitcoinovejkanal.cz/ spolu s pododkazem https://www.kryptodoupe.cz/ jsou dalším uceleným zdojem informací pro začátečníky.


Proč bitcoin? Stručný „ekonomický“ pohled.

Monetární politika bitcoinu je velice jednoduchá a zcela transparentní. Je předem dána a tedy vlastně nudná. To že „to“ nikdo neřídí se bitcoinu občas vyčítá – ale opravdové tržní chování se zatím ukazuje jako velice funkční a postupem času prověřená a stále více stabilní. Monetární politika centrálních bank je oproti tomu vlastně socialistická – snaží se plánovat, regulovat, ovládat. Což i v „kapitalistickém“ tržním prostředí vede z dlouhodobého pohledu spíš k nestabilizaci.



Bude to hodně o americkém dolaru – protože tvoří úplný základ pro pochopení a z velké části to obdobně funguje i v jiných zemích s centrální bankou – včetně Číny, Ruska nebo Evropské unie.

Na úvod ještě pár základních pojmů, které se budou používat už bez vysvětlení, Fiat, FED a bitcoin. Přebíráme z Wikipedie:

Co to jsou Fiat peníze?

Měna s nuceným oběhem či peníze s nuceným oběhem jsou peníze vytvořené mocí úřední, tedy takové peníze, jejichž hodnota je stanovena zákonem. Měna s nuceným oběhem se objevuje i pod názvy zákonná měna, fiat měna (obdobně fiat peníze), kde slovo fiat je ve významu rozkaz či nařízení (v angličtině) nebo budiž tak (v latině). Měna s nuceným oběhem je zákonné platidlo, neboť jí lze splácet úvěry a finanční obligace. Mezi měny s nuceným oběhem patří všechny současné státní/národní měny.
Tolik na úplný úvod k pojmu, který není ještě zcela rozšířen.

A co FED?


Federální rezervní systém (neformálně Fed, z anglického The Federal Reserve System) je centrální bankovní systém Spojených států amerických. Fed je neziskovou společností, která není nikým formálně vlastněna (spíše se jedná o nezávislou státní instituci). Akcie nejsou jako akcie soukromých společností, akcie Fed vlastní 12 neziskových Regionálních federálních rezervních bank, které založila vláda USA. Stát má k Fed přímý přístup skrze volbu vedení společnosti jednou za 14 let, tím je „teoreticky“ zachována politická nezávislost.

Bitcoin

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu protokolu.

Bitcoin jsou peníze.

Bitcoin jsou globální nestátní neutrální peníze.
Globální - mohou fungovat po celé Zemi, časem klidně i na Měsíci nebo na Marsu.
Nestátní - původně jsem více uváděl decentralizované - nemají žádného "šéfa", ale státy a jejich vlády nám do peněz zasahují nejvíce, proto je toto hlavním přínosem decentralizace.
Neutrální - je jim jedno, kdo je má - bohatý chudý / černý bílý / podvodník svatoušek.... 

Jedna z jeho základních částí je open-source program, o kterém si každý může ověřit (nebo tím někoho pověřit), jak funguje. A v principu je jednoduchý.
Bitcoin je blbuvzdorný a vzácný. Je tak navržen. Počítá s tím, že se ho někdo bude snažit rozbít nebo zneužít.

Rozlišuje se bitcoin ("peněžní" jednotka) a Bitcoin (technologie).



Jak vznikl americký dolar a proč se američtí otcové zakladatelé obávali papírových peněz?
Ústavní pojistky proti fiatu, chyba jménem bimetalismus, první tři pokusy o centrální banku.


Významné milníky historie dolaru jsou roky 1913, 1933 a 1971.
Proč jsou tyto roky tak významné a čím se dnešní dolar liší?
Jak mezi sebou přirozeně soutěží zlato a bitcoin?
Trh si vybírá, to lepší uchovává a toho horšího se zbavuje.

Pravděpodobně nejkontroverznější díl série. Nečekejte však politicko-filozofickou přednášku, čeká vás argumentační příprava, abyste lépe pochopili, proč je záhodno oddělovat instituce od státu.
Takové memíčko, co mezi bitkoinisty koluje už několik let.
Bitcoin je bublina – slýcháme tak často, že už je to jenom úsměvné.

Nakoncec je to více dílů, takže pokud Vás zaujalo, zde je celý playlist:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLGJQS0h-wqLQqIZ6U6gn5jsaUsjUqi1Bt



A ještě nějaké odbočky:


Nějaké další odkazy: